Man ne kartą teko girdėti posakį „grožis reikalauja aukų”. Tik niekada nesusimąsčiau, kad jis galėtų būti tiesiogiai susijęs su gyvomis aukomis. Skausmas depiliacijos metu, ar plaukų galiukų pakirpimas, kad šie augtų sveikesni, atrodė pakankama auka dėl grožio.
Iki 2013 metų kovo 11d. Europoje buvo galima nusipirkti kosmetinių priemonių, kurios buvo testuotos su gyvūnais. Iki šios datos net 20 metų buvo kovojama, kad įsigaliotų draudimas gyvūnų kankinimui. Pirmieji apie tai prakalbo The Body Shop ir Cruelty Free International. Nuo tos datos Europoje draudžiama tiek gaminti kosmetinius produktus, bandytus su gyvūnais, tiek jais prekiauti. Truputį daugiau oficialios informacijos štai čia. Deja, šis draudimas negalioja Amerikoje bei Kinijoje, kuriose pagaminama didžiulė dalis kosmetikos rinkos. Tiesa, šiuo metu Amerikoje bandoma įtvirtinti šį draudimą.
Pasakysit, kaip sužinoti, kad gaminys nepakenks žmogui, jeigu jo prieš tai neišbandys ant kito gyvo organizmo? Ogi sužinoti taip – nenaudoti kosmetinėse priemonėse tokių sudėtinių dalių, kurios gali kenkti. Natūralių ir ekologiškų gaminių negalima testuoti su gyvūnais, tačiau jie atsiranda rinkoje kaip sveikatai nekenksmingi produktai. Kodėl neatlikus bandymų su gyvūnais ir „neįsitikinus”, kad gaminys saugus gyvam organizmui, jis buvo paleistas į rinką? Todėl, kad sertifikuotose natūraliuose gaminiuose naudojamos augalinės žaliavos: šalto spaudimo aliejai, gėlių vandenys, dumbliai, augalų dalys ir pan.
Kiekvienas produktas gali turėti įtakos žmogaus sveikatai, ypatingai, jei naudojantysis yra alergiškas tam tikriems produktams. Bet nuo to jo neapsaugos jokie bandymai su gyvūnais. Čia jau turi veikti savisaugos instinktas ir sveikas protas išsitirti, kam gali būti alergiškas.
Prieš pat priimant Europos Sąjungos įstatymą dėl draudimo bandymams su gyvūnais kilo įvairūs protestai. Tikriausiai aršiausiai kovojo PETA žmonės, kurių judėjimas nusistatęs prieš bet kokį gyvūnų panaudojimą pramonei. Tačiau internete sklandė ir tylieji „šaukliai”, budinantys žmogiškumą ir gebėjimą užjausti. Tai įvairiausios socialinės reklamos su sužalotų gyvūnų nuotraukomis ir skambiais šaukiniais „ar tu tikrai to verta?”. Šis klausimas tai nuoroda į garsaus gamintojo reklamą.
Daugiausia bandymų atliekama su žiurkėmis, pelėmis, triušiais, bezdžionėlėmis, katėmis ir šunimis. Daugumą iš jų mes auginame namie. Norėjau įkelti keletą nuotraukų, kaip atrodo gyvūnai po kosmetikos bandymų, tačiau vaizdai tokie baisūs, kad nusprendžiau šios idėjos atsisakyti. Tačiau šios informacijos galite rasti panaršę štai čia. Pažadu, vaizdai sukrės ir nuliūdins.
Šiuo metu gana platus pasirinkimas kosmetinių priemonių, netestuotų su gyvūnais. Dažniausiai gamintojai didžiuojasi pristatydami sveikesnį produktą, todėl juos specialiai ženklina cruelty free ženklais su triušiukais. Tačiau renkantis natūralius ir ekologiškus sertifikuotus produktus jūs nesutiksite tokio produkto, kuris buvo testuotas su gyvūnais arba kurio sudėtyje yra gyvūninės kilmės produktų (nekalbu apie bičių gaminamus produktus ar nukirptus gyvūnų plaukus, sekretus ir pan.). Visais kitais atvejais produktas negali gauti sertifikato.
Kodėl prakalbau apie tai lietuviškame tinklaraštyje, nors draudimas Lietuvoje jau įsigaliojęs? Todėl, kad galbūt užsakote ar parsivežate kosmetinių priemonių iš kitų šalių, ir jeigu jums rūpi, ar dėl jūsų grožio nebuvo apakinti ar nuplikyti triušiai ar kiti smulkieji gyvūnėliai, pasitikrinkite šiame puslapyje įrašę firmos ar produkto pavadinimą Cruelty free company search. Deja, šiame sąraše pateikti ne visi gamintojai. Manau, kad būsite nustebinti.
Pabaigai, linkiu visose gyvenimo srityse vartoti ir rinktis sąmoningai 🙂
Schemoje galite pamatyti truputį istorijos, kokį kelią nuėjo įstatymas, kol buvo galutinai priimtas.
Parašykite komentarą