Kuri gi nesvajoja apie žvilgančius, sveikus plaukus? Nesvarbu, ar jie ilgi, ar trumpi, dažyti ar natūralios spalvos, norime, kad plaukai būtų mūsų puošmena ir jų priežiūra reikalautų kuo mažiau laiko vonioje ar prie veidrodžio. Pernai metų viduryje, gegužę, rengiau seminarą „Nuostabūs plaukai – pasiekiama!“. Net penki profesionalai skaitė pranešimus apie maistą plaukams, sudėtines plaukų kosmetikos dalis, galvos odos susirgimus, kaip pasirinkti plaukų dažus, kirpėją, tinkamiausią kirpimą. Tai jau antrasis įrašas, kuriame kalbame apie seminare išgirstas temas. Pirmąją temą perskaityti galėjote lapkritį. Ji vadinasi Nuostabūs plaukai pasiekiama: maistas plaukams.
Vika Vaineikienė – kirpėja-stilistė, „Greenas“ grožio salono (Vilnius) bendrasavininkė, sveikų, natūralių sudėčių produktų mylėtoja, plaukų priežiūros priemonių „Greenas“ idėjos autorė. Tai pirmieji grožio salono kuriami ir jame naudojami, iš tiesų veiksmingi produktai. Šampūną ir kondicionierių teko išmėginti ir man! Ši lektorė skaitė pranešimą tema „Kas mano šampūno sudėtyje?“. Seminarui apie sveikai puoselėjamą plaukų grožį buvo svarbu turėti pranešėją – kirpėją, kuris paneigtų keletą susidariusių klaidingų mitų apie tokias plaukų priežiūros priemones. Specialistė išskyrė 3 labiausiai vengtinas sudėtines dalis/grupes bei kaip jas atpažinti.
- Natrio laurilsulfatas (SLS, Sodium Lauryl Sulfate) bei natrio lauretsulfatas (SLES, Sodium Laureth Sulfate)
- Silikonai (pvz. dimethicone, cyclopentasiloxane, amodimethicone)
- Įvairūs polietilenglikolio (PEG) junginiai (veikia kaip minkštikliai, esmulsikliai, priemonių pernešėjai giliau.
Natrio laurilsulfatas (SLS, Sodium Lauryl Sulfate) bei natrio lauretsulfatas (SLES, Sodium Laureth Sulfate)
SLS bei SLES priemonėse sukuria gausų putojimą, nuo galvos odos puikiai pašalina nešvarumus, formavimo priemonių likučius. Tačiau tai labai aršios plaunamosios medžiagos, pažeidžiančios odą. Plaunamosiose priemonėse šios sudėtinės dalys būna ingredientų sąrašo pradžioje, o tai reiškia, jog jų sudėtyje yra labai daug. SLS bei SLES buvo sukurta Antro Pasaulinio karo metu. Tuo metu šiomis medžiagomis plaudavo tankų variklius. Vika paklausė auditorijos, kaip ši mano, ar tokia priemonė tikrai turi būti ant mūsų odos bei plaukų? Plačiai žinoma, jog plaunamosios medžiagos SLS bei SLES nuo galvos odos pašalina hidrolipidinę plėvelę, ko pasekoje galvos oda įjautrinama, pradeda išskirti daugiau riebalų. Galvos oda didesniu riebalų kiekiu siekia drėkinti pažeistą zoną. Tačiau sutrikus riebalų išsiskyrimui, riebalinės liaukos išskiria vis daugiau riebalų, plaukus plauname vis dažniau. Norint nutraukti šią grandinę, reikia visiškai atsisakyti prausiklių su SLS bei SLES. Manoma, kad ši sudėtinė dalis atsako už vis didėjantį (vyrų) nevaisingumą (kaip žinia, kosmetika neveikia tik vietiškai, ji patenka į gilesnius audinius, kraują, keliauja po kūną, taip įtakodama iš pirmo žvilgsnio nesusijusius procesus). Be to, kirpėja-stilistė pabrėžė, kad SLS bei SLES stipriai prisideda prie ankstėjančio moterų plikimo. Vis jaunesnės moterys skundžiasi padidėjusiu plaukų slinkimu. Mieloji, jei tu viena iš jų, keliauk perskaityti savo šampūno sudėties 🙂 Ką daryti? Rinktis šampūną, kuriame putojimą sukelia kokosai (coco-) arba gliukozė (gluco-). Be to, aršieji putokliai sutinkami kondicionieriuose, dezodorantuose, grindų, mašinų plovikliuose, net veido kremuose (??).
Silikonai
Šampūnų sudėtyje esantys SLS ir SLES sukelia tokius pažeidimus, kuriuos būtina kompensuoti. Dėl šios priežasties (ar vienos iš priežasčių) į kosmetikos gaminius dedami silikonai. Tai tokia bespalvė, bekvapė masė, kuri padeda apgaubti pažeistą, nualintą plauką blizgia plėvele sukurdama sveikų plaukų iliuziją. Silikonai nesukelia jokių įrodytų pažeidimų kūnui, jie labiau veikia vietiškai – ten, kur užtepta. Todėl tai nėra bloga ar gasdinanti sudėtine dalis, tačiau verta žinoti, kuo ji ypatinga. Apie silikonų pliusus ir minusus jau kalbėjau Pažintis: silikonai kosmetikoje. Silikonai atspindi šviesą, apgaubia plauką plėvele, tačiau jo neapsunkina. Todėl visos žinome tą nuostabų jausmą, kai plaukai sunkiai krenta, saulėje žvilga, lengvai šukuojasi. Artimiausiu metu papasakosiu, kaip tokio efekto sulaukti ir nenaudojant silikoninių plaukų priežiūros priemonių. Tačiau svarbu žinoti, jog silikonai skirstomi į vandeniu nuplaunamus bei sunkiai pašalinamus. Pasak Vikos, vandeniu nenuplaunamiems silikonams nuo plauko pasišalinti reikia apie pusę metų. Ir tai tik tuo atveju, jeigu nenaudojate kitų plaukų priežiūros priemonių su silikonais. Ilgokai 🙂 Atsisakę silikonų plaukų priežiūros priemonėse pastebėsite, jog plaukai atrodo sausi, praradę žvilgesį, veliasi. Tai ne todėl, kad naudojate netinkamas kosmetikos priemones. Tai todėl, kad pamatėte tikrąją savo plaukų būklę. Silikonai užmaskuoja tikrąją plaukų būklę bei, sukurdami orui nelaidžią plėvelę, papildomai sausina plauką. Formulė paprasta: nori žvilgančių plaukų greitai – tinka priemonės su silikonais. Nori sveikų plaukų, natūraliai žvilgančių – reikia atsisakyti silikoninių priemonių. Sveiki plaukai patys iš savęs gali natūraliai žvilgėti.
Įdomu! Ar kada pastebėjote nutrūkusių plaukų, styrančių lyg antenos? Tai gali būti naujai augantys plaukai arba nuo silikonų pertekliaus nulūžę. Kadangi silikonai linkę kauptis ant labiausiai pažeistų vietų, jie jas apsunkina ir nutrūksta. Plauko galiukas matosi pabalęs, sausas. Pažįstama? Bėgam skaityti šampūno, kondicionieriaus, visų plaukų priežiūros priemonių sudėčių. Kaip atpažinti silikonus kosmetikoje – Pažintis: silikonai kosmetikoje. Vika patarė rinktis kosmetikos priemones su guaro guma, kuri suteikia panašų glotninantį poveikį.
PEG (polyethylene glycol)
PEG (arba polyethylene glycol) yra polimerų junginiai; polyethylene žinomas kaip plastikas, o susijungęs su glycol tampa tirštu skysčiu. PEG dažniausiai sutinkami kartu su skaičiumi, kuris reiškia molekulinį svorį. Kuo mažesnis svoris, tuo geriau priemonė geriasi į odą, plaukus. Trumpai tariant, tai sudėtinės dalys, pagerinančios priemonės įsigerimą, suteikiančios švelnesnių savybių. Jeigu tam tikroje priežiūros priemonėje yra nelabai pageidaujamų sudėtinių dalių, taip pat PEG – jie padės visą tą turinį pernešti giliau į giliuosius odos sluoksnius. Kaip minėjau aukščiau, galime nustebti, kad šampūne esančios sudėtinės dalys sukelia nevaisingumą. Tačiau patys PEG įrodytų padarinių nesukelia.
Vikos Vaineikienės patarimas:
Rinkitės galingą džiovintuvą (nuo 1000W), jog kuo trumpiau „kaitintumėte“ plauką. Džiovinti reikia pučiant srovę žemyn (uždarant plaukų žvynelius, o ne priešingai). Taip neišgarinsime vandens iš plauko vidaus, plaukai mažiau sausės bei šakosis. Be to, džiovinimą pabaigti reikia vėsia srove – uždarysime plauko žvynelius bei sumažinsime plaukų riebalavimąsi.
Būkit gražios, bučkis!
Ar šis įrašas buvo naudingas? Dalinkis su draugėmis! Juk mes visos norime sveikų plaukų!
Naudingas įrašas!;)
Viktorija, džiaugiuosi! 🙂 Bus dar trečia dalis apie galvos odos susirgimus – pleiskanas, plaukų slinkimą ir pan.